cancel

Obecnie fotografowie wykonujący zdjęcia ślubne coraz częściej korzystają z różnych gatunków fotograficznych. Fotografia reportażowa, plenerowa i studyjna pozwala całościowo i w urozmaicony sposób udokumentować ten wyjątkowy dzień w życiu pary młodej.

Ślubna fotografia reportażowa

Fotografia reportażowa cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Ten gatunek wymaga jednak od fotografów nie tylko umiejętności zawodowych, ale i pewnych predyspozycji osobowych. Fotograf (często we współpracy z kamerzystą) przebywa z parą młodą praktycznie przez cały dzień, uczestnicząc nie tylko w ceremonii zaślubin i przyjęciu weselnym, ale również w przygotowaniach do ślubu. Wszystkie zdarzenia powinny być udokumentowane chronologicznie w jak najbardziej naturalny sposób. Fotografia reportażowa wyróżnia się dynamizmem, musi ukazywać nie tylko najważniejsze wydarzenia podczas tego dnia, ale również emocje i wyjątkową atmosferę. Fotograf nie powinien ingerować w przebieg zdarzeń w dniu ślubu, dlatego zawsze znajduje się nieco w cieniu pary młodej i bawiących się gości. Zdarza się też, że para młoda korzysta z doświadczenia fotografa i prosi o porady przy planowaniu dnia ślubu. Często Fotograf nie wykonuje jedynie zdjęć ślubu i wesela, ale jest również oparciem dla Młodej Pary, przekazując swoją wiedzę. Przy wyborze profesjonalnego fotografa, jest więc istotne zwrócenie uwagi na jego doświadczenie, lata pracy i opinie byłych klientów.

Ślubna fotografia plenerowa

Większość par młodych decyduje się również na zdjęcia plenerowe. W tym przypadku fotograf w nieco większym stopniu ingeruje w realizację ujęć, chociaż podobnie jak w przypadku reportażu bardzo ważna jest naturalność i swoboda. Para młoda zwykle wybiera malownicze miejsce, które stanowi tło dla wykonywanych zdjęć. Plenerem może się stać np. piękny park, zamek, stary dworek, plaża, wieś, opuszczony budynek, łąka itd. Zdjęcia wykonane podczas sesji fotograficznej plenerowej są tym bardziej oryginalne im większa jest inwencja twórcza pary młodej i fotografa. Młodzi mogą puścić wodzę fantazji, czyli np. zrobić zdjęcia w wodzie, leżąc na łące czy plaży.

Zdjęcia plenerowe mogą odbyć się w dniu ślubu lub w innym terminie, co zależy nie tylko od preferencji pary młodej, ale i pogody (jeśli sesja wykonywana jest na zewnątrz). Zdjęcia plenerowe wykonywane w dniu ślubu są również dobrym pomysłem na podziękowanie dla rodziców czy świadków, jeżeli fotografowi towarzyszy fotobudka (ma wtedy możliwość wydrukowania ich  w trakcie wesela.).

Ślubna sesja studyjna

Fotografia studyjna to najbardziej klasyczny gatunek. Są to zdjęcia portretowe, pozowane, a sesja może odbyć się w studio fotograficznym, ale znacznie częściej ma miejsce w innych wnętrzach, np. w dworku, zamku lub ogrodzie. Całość jest wyreżyserowana zgodnie z życzeniami pary młodej. W przeciwieństwie do sesji plenerowej, w tym przypadku ujęcia nie są spontaniczne, lecz dobrze przemyślane i wypracowane. Co ważne, fotografia studyjna jest dość trudnym gatunkiem, gdyż dużo trudniej w tym przypadku o efektowne i zaskakujące zdjęcia niż w przypadku np. fotografii plenerowej. Ślubna sesja studyjna to dobre rozwiązanie dla Par Młodych, które biorą ślub w miesiącach jesiennych czy zimowych ze względu na nieprzewidywalną pogodę.