cancel

!– wp:paragraph –>

Podczas sesji ślubnej w plenerze powstają fascynujące zdjęcia, które stanowią doskonałą pamiątkę na całe życie. Nic więc dziwnego, że większość par decyduje się na to fotograficzne przedsięwzięcie. Niemniej udana sesja plenerowa zależy nie tylko od ciekawego pomysłu i umiejętności fotografa, ale również od odpowiedniej organizacji.


Gdzie zorganizować sesję plenerową?

Miejsce i styl sesji zdjęciowej zależy przede wszystkim od pary. Możliwości jest wiele. Ruiny zamku, plaża, park, kawiarnia, las – wszystko zależy od oczekiwań i pomysłów przyszłych małżonków. Przestrzeń w dużej mierze wpływa na późniejszy charakter zdjęć. Pary, które nie mają pomysłu na ciekawy plener, mogą skorzystać z pomocy profesjonalnego fotografa, który z całą pewnością podzieli się swoimi pomysłami. Niemniej zalecamy wybór scenerii, która w jakiś sposób jest bliska parze młodej. Przykładowo, pary, które cenią sobie kontakt z naturą, z pewnością będą zadowolone z sesji w leśnej scenerii.

Kiedy już wybierzemy odpowiednią scenerię, warto opracować krótki scenariusz sesji. Zwykle jest to zadanie dla fotografa, ale wiele par młodych z zaangażowaniem dzieli się też swoimi pomysłami. Oczywiście często podczas zdjęć scenariusz ulega zmianie, szczególnie jeśli zarówno fotograf, jak i modele są otwarci na spontaniczne ujęcia, jednak wstępny plan pozwoli usystematyzować pomysły i lepiej wykorzystać czas.

Kiedy zaplanować sesję plenerową?

Mamy trzy podstawowe możliwości: przed ślubem, w trakcie wesela lub po ślubie. Wszystkie te opcje mają swoje wady i zalety.

Na sesję zdjęciową przed ślubem decyduje się niewiele osób. Jest to dogodne rozwiązanie dla par organizujących duże wesele, podczas którego nie będą mogli wygospodarować czasu dla fotografa, a po dniu weselnym są zbyt zajęci, np. z powodu podróży poślubnej. Niemniej trzeba pamiętać o kilku wadach takiego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba będzie wygospodarować nieco czasu na sesję, co w okresie “gorączki przedślubnej” może być trudne. Co więcej, para młoda będzie musiała się odpowiednio przygotować, a więc założyć suknię ślubną (która podczas sesji może się pobrudzić lub nawet ulec zniszczeniu), skorzystać z usług fryzjera lub kosmetyczki (co może generować dodatkowe koszty) itd.

Sesja w dowolnie wybranym dniu po ślubie również wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony fotografa, wykonania makijażu i fryzury, jednak zwykle takie zdjęcia wychodzą najlepiej. Dlaczego? Ponieważ para młoda (a właściwie już małżonkowie) jest zrelaksowana, wyluzowana i nie stresuje się już brakiem czasu. Sesję można zaplanować w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Ujęcia wychodzą spontanicznie i radośnie, ponieważ modele najczęściej są w bardzo dobrym nastroju.

Wiele zalet ma również sesja plenerowa w trakcie wesela. Przede wszystkim odpada konieczność umawiania kolejnych spotkań z fotografem, a para młoda jest już odpowiednio przygotowana. Niestety plener może być zorganizowany w miejscu zlokalizowanym niedaleko sali weselnej, a modele najczęściej mają ograniczony czas na sesję.

Jak się zatem okazuje, wszystkie warianty mają swoje wady i zalety. Zalecamy więc, aby para młoda zawsze planowała sesję plenerową zgodnie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami. A profesjonalny fotograf ślubny z pewnością postara się dostosować, w końcu jemu również zależy na tym, aby Wasze zdjęcia były doskonałe!